Jak poszerzyć spodnie w pasie?

jak rozciągnąć jeansy w pasie

Gdy zmienia się waga, część garderoby przestaje pasować. Rozwiązaniem tego problemu okaże się albo wymiana ubrań albo odpowiednie przerobienie już posiadanych. Zrobić można to na przykład ze spodniami, dopasowując je do sylwetki. Jak poszerzyć spodnie w pasie? Sprawdźcie nasze sposoby!

Na wstępie warto dodać, że niestety nie każde spodnie można rozciągnąć. Wiele zależy bowiem od rodzaju materiału, z jakiego zostały uszyte. Doskonale widać to w przypadku spodni garniturowych, z którymi poradzi sobie jedynie krawcowa. Rozciąganiu i poszerzaniu najlepiej poddają się jeansy, a także spodnie materiałowe, dlatego to na nich się skupimy.

Jak poszerzyć spodnie materiałowe w pasie?

Choć pranie spodni w pralce przeważnie prowadzi do ich kurczenia (przynajmniej na pewien czas), wykorzystanie metody ręcznej pozwoli na ich rozszerzenie. Należy jednak podejść do tego sposobem.

Na początku należy wyprać spodnie w letniej wodzie, a następnie intensywnie wypłukać je w wodzie zimnej. Muszą one być całkowicie przemoczone, dlatego lepiej nie oszczędzać wody. Gdy już zostaną wypłukane, nie należy ich ani wyciskać ani wykręcać. Rozszerzamy je maksymalnie w pasie, a następnie przypinamy klamerkami na suszarce. W ten sposób materiał nieco rozciągnie się w pasie. Proces ten możemy powtarzać przy każdym praniu do momentu, aż spodnie staną się luźne.

jak poszerzyć spodnie materiałowe w pasie

Jak poszerzyć spodnie materiałowe w pasie bez użycia wody? Możemy zrobić to poprzez spurcie szwów na bocznym łączeniu, popuszczenie materiału, a następnie zszycie go ponownie. Nie jest to zabieg trudny, dlatego powinny poradzić sobie z nim także osoby bez dużych umiejętności krawieckich. Problemem może okazać się jednak brak zakładu materiału. Bez niego, poszerzanie okaże się niemożliwe.

Chyba że wykorzystamy dodatkowe tworzywo na panele boczne, które wszyjemy w spodnie. Wymaga to jednak rozprucia nogawek na całej długości, dlatego taka operacja może okazać się dość skomplikowana.

Jak rozciągnąć jeansy w pasie?

Nieco łatwiejsze będzie dopasowanie szerokości spodni jeansowych, ponieważ zawierają one pewne ilości elastanu. Im jest go więcej, tym materiał staje się bardziej rozciągliwy. Z drugiej strony, w jeansach znaleźć się może również poliester, którego zadaniem jest przywracanie tworzywa do jego pierwotnej postaci. Dlatego też nawet po skutecznym poszerzeniu spodni, po pewnym czasie mogą się one skurczyć.

Jak rozciągnąć spodnie jeansowe? Skorzystać możemy z dwóch metod, dobieranych w zależności od tego, jak bardzo spodnie nas uwierają.

  • Rozciąganie delikatne – jeśli z wyborem rozmiaru pomyliliśmy się tylko nieznacznie, warto skorzystać z właściwości samoistnego rozciągania się materiału. Zwłaszcza wówczas gdy w jeansie znalazło się sporo elastanu. Wystarczy wtedy w spodniach trochę pochodzić, zrobić kilka przysiadów lub innych czynności, które pozwolą przyspieszyć rozciągnięcie materiału. Zazwyczaj już po pierwszym dniu spodnie okażą się lepiej dopasowane.
jak rozciągnąć spodnie w pasie
  • Intensywne rozciąganie – w sytuacji, gdy brakuje nam nieco więcej, powyższa metoda może okazać się mało skuteczna i męcząca. Jak rozciągną jeansy w pasie, gdy bardzo uwierają nas w pasie, łydkach lub biodrach? Rozwiązaniem okaże się użycie wody.

Zakładamy spodnie, a następnie spryskujemy wodą miejsca, w których materiał nas uciska. Gdy będą wilgotne, należy zrobić to, o czym pisaliśmy przy pierwszej metodzie. Przysiady, podskoki, wykroki, rozciąganie – wszystko, co pozwoli rozciągnąć materiał. W takich pozycjach warto pozostać nieco dłużej, by materiał miał czas się rozciągnąć.

To samo możemy zrobić ręcznie. Wystarczy chwycić spodnie w rękach i energicznie rozciągać je w problematycznych miejscach. Tyczy się to także długości nogawek. Dobrym rozwiązaniem okaże się również naciągnięcie spodni na duży przedmiot i zostawienie ich tak na kilka godzin.

W sieci bardzo często pojawiają się pytania, jak rozciągnąć spodnie w pasie. I choć w skrajnych przypadkach jedynym rozwiązaniem jest wizyta u krawcowej, niekiedy możemy zrobić to sami, domowymi sposobami.