Choć podczas rozmowy o pracę liczą się przede wszystkim kompetencję kandydata, a także jego przygotowanie, nie można zapominać również o stroju. To on bowiem w dużej mierze decyduje o tak zwanym pierwszym wrażeniu. Co więc warto na siebie włożyć, aby było ono pozytywne?
Strój na rozmowę kwalifikacyjną
W sieci często można spotkać się z pytaniami na temat tego, jak ubrać się na rozmowę o pracę. Pomimo tego, że strój jest tylko dodatkiem, w wielu sytuacjach potrafi wpłynąć na cały przebieg rozmowy. Wynika to z czystej psychologii. Rekruter już po kilku sekundach ma w głowie obraz kandydata, nawet jeśli nie zdążył jeszcze powiedzieć choćby jednego słowa. Ocenia go podświadomie – na podstawie fryzury, sposobie chodzenia, a także ubioru.
Dlatego łatwo już na starcie stracić kilka punktów, gdy kreacja okaże się niedopasowana do rangi miejsca i wagi spotkania. Z tego też względu lepiej ubrać się zbyt elegancko niż za luźno. Strój na rozmowę o pracę wiele mówi bowiem o zaangażowaniu kandydata. Podkreśla jego profesjonalizm i chęć otrzymania pracy. Może też zniweczyć cały wysiłek włożony w przygotowanie CV.
Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną dla mężczyzny?
Wydawać się może, że mężczyźni mają znacznie ułatwione zadanie. Ciemne spodnie, biała koszula, krawat – taki strój na rozmowę kwalifikacyjną wpisuje się w podstawowy dress code w przypadku większości firm. Niemniej nawet przy takich zestawieniach dość łatwo można popełnić błąd. O jakich zasadach należy więc pamiętać?
- Jeśli decydujesz się na marynarkę, postaw na stonowane kolory. Jaskrawe, krzykliwe odcienie nie przystają do rozmowy kwalifikacyjnej.
- Koszula musi mieć długi rękaw! Niezależnie, czy założysz na nią marynarkę czy nie.
- Najlepiej wybierz skórzane półbuty. Choć coraz większą popularnością cieszy się styl smart casual łączący np. marynarkę i spodnie od garnituru z trampkami, bezpieczniejszym wyborem okaże się klasyka.
- Zrezygnuj z fantazyjnych skarpetek. Muszą być dobrane do reszty stroju.
Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną latem?
Nawet jeśli temperatura na zewnątrz przekracza 30 stopni Celsjusza, nie oznacza to, że ubiór na rozmowę kwalifikacyjną może być wakacyjny. Profesjonalizm i klasa zawsze są w cenie.
Jak więc ubrać się lekko, przewiewnie i jednocześnie elegancko? Kobiety nie powinny ubierać zbyt krótkich spódnic lub sukienek. Długość do kolan wydaje się optymalna. Na nogi warto założyć cienkie pończochy lub po prostu postawić na długie spodnie z lnu. Jeśli zaś chodzi o bluzki, mogą być z krótkim rękawem, jednak nie należy przesadzać z dekoltem. Całość uzupełnij butami zakrywającymi palce i pięty.
Jak na rozmowę kwalifikacyjną powinien ubrać się mężczyzna? Najlepszym wyborem okażą się garnitury letnie, wykonane z cienkich materiałów. Jeśli nie starasz się o bardzo wysokie stanowisko, krawat nie będzie konieczny.
Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną do biura?
Strój na rozmowę o pracę warto dobierać do stanowiska i profilu firmy. Jeśli ma odbyć się w biurze, najlepiej postawić na stylizacje typowo biznesowe. W przypadku mężczyzn kolejny raz będzie to garnitur, oczywiście w stonowanych kolorach. Dopasowana marynarka, prosty krawat, koszula z długim rękawem i skórzane półbuty – to optymalny zestaw.
Kobiety mogą liczyć na większą swobodę wyboru w przypadku rozmowy kwalifikacyjnej. Ubiór może składać się z prostej, ołówkowej spódnicy lub eleganckich spodni za kostkę, klasycznej koszuli bądź bluzki bez dekoltu, topu, długiej, biznesowej sukienki, a także pełnych butów.
Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną do pracy fizycznej?
Zbytnia elegancja nie jest wskazana w przypadku rozmów dotyczących pracy fizycznej. Z drugiej jednak strony, nie należy przesadzać w drugą stronę. Optymalnym wyborem dla panów wydają się więc ciemne spodnie (np. z twillu) oraz jednolita koszula, natomiast panie powinny celować w elegancką spódnicę lub spodnie materiałowe, a także w jasną bluzkę bez dużego dekoltu. Schludny, prosty strój sprawdzi się doskonale.
Odpowiedź na pytanie, jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną, nie jest prosta. Zawsze warto jednak trzymać się kilku uniwersalnych zasad, które zdecydowanie ułatwią wybór właściwego stroju.