Jak prać buty w pralce?

na jakim programie prać buty

Pozbycie się zabrudzeń z butów wielu osobom może wydać się niezmiernie trudne, zwłaszcza gdy jest to zaschnięte błoto, tłuste plamy bądź ślady trawy. Jak się jednak okazuje, ich czyszczenie nie musi być skomplikowane. Wystarczy bowiem postawić na pranie butów w pralce. Wyjaśniamy, jak to zrobić, by nie uszkodzić obuwia.

Czy można prać buty w pralce?

Jeśli ze wspomnianymi zabrudzeniami poradzi sobie zwykła szmatka nasączona wodą z dodatkiem delikatnego środka czyszczącego, warto na tym poprzestać. Pranie butów związane jest bowiem z pełnym zanurzeniem w gorącej wodzie i szybkimi obrotami bębna, co może doprowadzić do uszkodzenia delikatnego materiału.

W momencie jednak, gdy brud jest zbyt intensywny na czyszczenie ręczne, możemy rozważyć skorzystanie z metody automatycznej. Zawsze wtedy rodzi się jednak pytanie, czy buty można prać w pralce. Odpowiedź jest bardzo prosta – wyłącznie te, które zostały do tego przystosowane. Tego typu informacji należy szukać na metce. Do pralki przeważnie możemy włożyć tenisówki, trampki, obuwie sportowe i wszelkie modele materiałowe. Prać nie powinniśmy natomiast butów skórzanych, zamszowych, klejonych, a także botków, obuwia na obcasie i z elementami ozdobnymi.

w jakiej temperaturze prać buty

Warto zdać sobie sprawę z faktu, że stosowna informacja na metce nie oznacza, że buty możemy prać w sposób dowolny. Zawsze należy kierować konkretnymi zasadami, które pozwolą nam uniknąć ewentualnych uszkodzeń. Jak więc prać buty w pralce?  Tego dowiecie się w dalszej części tekstu.

W ilu stopniach prać buty?

Jak można się domyślić, najważniejszym parametrem podczas czyszczenia butów w pralce będzie temperatura. Zanim jednak wskażemy, w jakiej temperaturze prać buty, warto wymienić najważniejsze czynności przygotowawcze, które powinniśmy wykonać jeszcze przed umieszczeniem obuwia w bębnie pralki.

  • Czyszczenie wstępne – choć pranie w pralce pozwoli usunąć najgorsze zabrudzenia, warto wcześniej przeczyścić buty ręcznie, przy pomocy szmatki. W ten sposób usuniemy bowiem pierwszą warstwę błota, piasku i kurzu.
  • Wyjęcie sznurówek i wkładek – jeśli na butach znajdują się inne elementy, które można zdjąć (np. stalowe ozdoby), należy to zrobić. Dzięki temu obuwie zostanie dokładnie wyczyszczone i szybciej wyschnie.
  • Włożenie obuwia do specjalnego worka na buty – jeśli go nie posiadamy, możemy posłużyć się poszewką od poduszki.

Do pralki warto włożyć również ręczniki, ścierki, koce lub inne elementy, które sprawią, że obuwie nie będzie obijać się o ścianki bębna. Skoro przygotowania mamy za sobą, możemy odpowiedzieć na najważniejsze pytanie – pranie butów w pralce powinno odbywać się w możliwie najniższej temperaturze. Nie może ona przekraczać 40 stopni Celsjusza. Zyskamy wtedy pewność, że materiał, z którego zostały wykonane, nie „rozejdzie się” podczas prania.

pranie butów w pralce temperatura

Na jakim programie prać buty?

Biorąc pod uwagę ewentualne uszkodzenia, w odpowiedzi na pytanie, jak prać buty niezwykle ważne jest wskazanie odpowiedniego programu. Najlepiej decydować się na programy delikatne lub ręczne (ich nazwy mogą być różne w zależności od modelu pralki). Najważniejsze okażą się oczywiście parametry prania. Jak już wspomnieliśmy, temperatura nie może przekraczać 40 stopni Celsjusza, obroty bębna muszą być natomiast jak najmniejsze. Należy również zrezygnować z wirowania i płukania z użyciem specjalnego płynu.

Jeśli więc zastanawiacie się, na jakim programie prać buty, powinniście dokładnie przeanalizować informacje przedstawione na panelu pralki, a także w instrukcji obsługi. Producenci często wskazują, które tryby prania są odpowiednie dla obuwia.

Choć wiemy już, jak wyprać buty, to jeszcze nie koniec. Bardzo ważne jest również to, aby suszyły się one w sposób naturalny, bez wykorzystania kaloryfera bądź innego urządzenia grzewczego. W celu uniknięcia zdeformowania obuwia, możemy je czymś wypełnić, na przykład gazetami. Trzymanie się powyższych zasad sprawi, że buty zostaną dokładnie wyczyszczone, a my nie będziemy musieli martwić się ich ewentualnym uszkodzeniem.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Buty