Jak się ubrać do teatru?

w co się ubrać do teatru

Choć jeszcze kilkadziesiąt lat temu dobór stroju do teatru był sprawą niezwykle skomplikowaną i obwarowaną wieloma warunkami, dziś możemy liczyć na nieco większą swobodę. Oczywiście nie oznacza to, że ubranie do teatru jest zupełnie dowolne. Postanowiliśmy więc wyjaśnić, na co warto się zdecydować, a czego kategorycznie unikać.

W sieci często można spotkać się z zapytaniami, jak ubrać się do teatru. Odpowiedź często jest zależna od tego, do jakiego konkretnie miejsca chcemy się ubrać. W przypadku standardowej sztuki, obowiązuje strój formalny, elegancki. Panowie powinni postawić na proste spodnie, koszulę i marynarkę, natomiast panie na sukienki koktajlowe lub w zestaw składający się ze spodni w kanktę i lekkiej bluzki z jedwabiu, weluru czy też bawełny.

Oczywiście niektóre okazje (jak na przykład indywidualne zaproszenie na premier) wymagają dopasowania się do narzucanych zasad, które często dotyczą sukni wieczorowych.

Jak natomiast ubrać się do teatru współczesnego?  W tym przypadku strój do teatru nie musi być formalny. Postawić możemy na wygodne, stonowane spodnie i elegancką bluzkę. Panowie mogą nawet zrezygnować z marynarki.

Ubiór do teatru muzycznego

Choć w przypadku opery kryteria są bardzo rygorystyczne, teatr muzyczny często pozwala na pewne eksperymenty, z którymi jednak nie można przesadzać. Jak się ubrać do teatru na musical? Jeśli nie chcecie zwracać na siebie uwagi, postawcie na strój formalny, zwłaszcza gdy sztuka rozgrywana jest porą wieczorową. Panowie często decydują się na lekkie garnitury, natomiast panie na sukienki koktajlowe lub spódnice midi i bluzki zakrywające ramiona.

teatr jak się ubrać

Oczywiście dodać do tego można także różnego rodzaju ozdoby, takie jak chociażby kokardy, kwiaty czy też biżuteria, która wprowadzi do stylizacji nieco ekstrawagancji.

Jak strój do teatru dla mężczyzny?

Choć w sieci często można spotkać się z poglądem, jakoby mężczyźni w przypadku doboru stroju do teatru mieli znacznie ułatwione zadanie, rzeczywistość zazwyczaj okazuje się inna. Zawsze warto kierować się konkretnymi zasadami, które sprawią, że w teatrze będziemy czuć się pewnie i swobodnie.

  • Dostosowanie się do okazji i miejsca – jak już wspomnieliśmy, wiele zależy od tego, gdzie się udajemy i na jaką sztukę. Teatr współczesny gwarantuje największą swobodę, choć nawet w nim spodnie dresowe czy koszulki z krótkim rękawem nie będą dobrym wyborem. Najlepiej postawić więc na prostą elegancję – proste spodnie, koszula i marynarka.
  • Dodatki również są ważne – skórzany pasek, krawat i elegancki zegarek często stanowią doskonałe uzupełnienie stylizacji.
  • Dobór kolorów – w zapytaniach dotyczących tego, w co się ubrać do teatru, często poruszane są kwestie kolorów. Stylizacje stonowane zawsze będą bezpiecznym wyborem. Zwłaszcza dla osób, które nie lubią skupiać na sobie uwagi.

Jak się ubrać do teatru – dodatkowe porady

Wiemy już, jak się ubrać do teatru muzycznego, na co postawić w przypadku bardziej formalnej okazji, a także czym powinni kierować się mężczyźni. Kwestie związane z ubiorem zazwyczaj można jednak omawiać z różnych stron, toteż trudno wyczerpać ten temat. Poniżej przedstawiamy więc kilka dodatkowych porad, które również warto rozważyć.

teatr jak się ubrać
  • Wiosna, lato, jesień czy zima? Choć pory roku determinują to, jak się ubieramy, w teatrze zasady są nieco inne. Nawet w lecie nie możemy bowiem pozwolić sobie na przyjście w krótkich spodenkach czy też bluzce bez ramiączek. Należy pamiętać, że najważniejsza zawsze będzie elegancja. W zimie niezwykle przydatny okaże się płaszcz.
  • Jakie buty wybrać? Powinny zakrywać palce i piety, dlatego panie zazwyczaj rezygnują ze szpilek.
  • Akcesoria. Panowie powinni postawić na eleganckie zegarki, skórzane paski oraz krawaty, panie natomiast na kopertową torebkę oraz stonowaną biżuterię.
  • Makijaż. W tym przypadku także najbezpieczniejszym wyborem okaże się klasyka i elegancja. Intensywny, krzykliwy makijaż rzadko pasuje bowiem do teatru.

Choć odpowiedniego stroju wydaje się być skomplikowany, często wystarczy trzymać się zasady, że prosta elegancja to najlepszy wybór do teatru. Niezależnie od okazji i pory roku.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Odzież