Jak wyczyścić zamszowe buty?

jak wyprać zamszowe buty

Zamsz to niezwykle atrakcyjny, ale również wymagający materiał. Jego naturalny wygląd zdecydowanie podwyższa walory estetyczne obuwia, jednak efekt ten zostanie utrzymany tylko wtedy, gdy zadbamy o właściwą pielęgnację. Największe trudności sprawia czyszczenie zamszu.

Domowe sposoby na czyszczenie butów z zamszu

Wynika to przede wszystkim z jego delikatnej struktury. Zamsz to skóra naturalna, która nie została poddana procesowi wyprawiania. Charakteryzuje się ona krótkim włosiem, które w dość łatwy sposób może zostać uszkodzone. Zwłaszcza przez kontakt z wodą. Z tego też względu w sieci napotkać można wiele zapytań, jak wyczyścić buty z zamszu bez naruszania wspomnianego włosia.

Całkowicie zakazane jest zanurzanie takich butów. Co więcej, najlepiej w ogóle nie korzystać z dużych ilości wody (dopuszczane jest użycie namoczonej szmatki). To samo tyczy się różnego rodzaju chemikaliów o działaniu żrącym. Czyszczenie zamszowych butów na przykład płynem do naczyń może doprowadzić do powstania nieestetycznych odbarwień, które są widoczne zwłaszcza na skórze jasnej.

Wszystko to sprawia, że czyszczenie butów z zamszu powinno odbywać się na sucho. Jeśli do czynienia mamy wyłącznie z kurzem, pyłem lub innymi drobnymi zabrudzeniami, wystarczająca okaże się specjalna gumka do zamszu lub szczotka wyróżniająca się delikatnym włosiem. Zanieczyszczeń pozbędziemy się poprzez „zaczesywanie” zamszu. Najlepiej robić to od razu po przyjściu do domu, gdy brud nie zdąży jeszcze wniknąć w materiał.

Pielęgnowanie zamszu nie zawsze jest jednak tak proste. Gdy bowiem zanieczyszczenia okażą się zbyt intensywne, by usunąć je szczotką, należy posłużyć się odpowiednimi środkami. Jak wyczyścić zamszowe buty bez użycia żrących preparatów? Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze domowe sposoby na radzenie sobie z brudem.

czyszczenie butów z zamszu

Czyszczenie zamszu sodą

Jeden z najczęściej wykorzystywanych składników podczas czyszczenia obuwia (i nie tylko!) domowymi sposobami. Głównie dlatego, że wyróżnia się delikatnymi właściwościami czyszczącymi i odświeżającymi. Jej użycie często sprawia, że stare materiały nabierają blasku. Zwłaszcza te jasne.

Jak wyczyścić buty zamszowe przy użyciu sody? Na początek trzeba przygotować odpowiedni roztwór – jedną łyżkę sody dodajemy do jednej szklanki wody. Po wymieszaniu mikstury, należy zamoczyć w niej miękką szmatkę lub gąbkę, a następnie pocierać nią zabrudzone miejsca. W tym celu użyć możemy również wspomnianej szczotki do zamszu. Na koniec czyszczoną powierzchnię trzeba jeszcze delikatnie przetrzeć szmatką nasączoną czystą wodą bez żadnych dodatków.

Czyszczenie zamszu octem

Kolejny składnik, który bardzo dobrze radzi sobie z różnego rodzaju zabrudzeniami. Ocet sprawdzi się zwłaszcza do usuwania zacieków z soli, którą posypywane są chodniki i ulice w okresie zimowym. Jest to produkt niedrogi i dostępny w każdym sklepie, dlatego nie powinniśmy mieć problemów z jego zdobyciem. Jak czyścić zamszowe buty z użyciem octu?

Podobnie jak w przypadku sody, należy przygotować roztwór z użyciem wody, tym razem jednak w proporcji 1:1. Zanieczyszczenia przecieramy ściereczką lub miękką gąbką nasączoną w tak przygotowanym roztworze do momentu, aż znikną. Czyszczenie zamszu octem jest całkowicie bezpieczne dla tego materiału.

Jak wyprać zamszowe buty?

czyszczenie zamszu octem

W sieci czasem można spotkać się z pytaniami o możliwość wykorzystania pralki do usunięcia zabrudzeń z takich butów. Warto jednak podkreślić, że pranie butów zamszowych jest najgorszym z dostępnych rozwiązań, dlatego powinniśmy unikać go jak ognia. Zamsz to skóra naturalna, która w kontakcie z wodą i proszkiem ulega zniekształceniom i przebarwieniom. Jeśli więc nie chcecie korzystać z wymienionych sposobów domowych, powinniście postawić na specjalne preparaty czyszczące, przystosowane właśnie do tego materiału.

Skoro wiemy już, jak wyczyścić buty z zamszu, warto na koniec wspomnieć jeszcze o jego impregnacji, która pozwoli przedłużyć żywotność obuwia. W tym celu wykorzystywane są środki impregnujące do zamszu (najczęściej w sprayu), które, po nałożeniu, tworzą na butach niewidoczną powłoką chroniącą przed wilgocią. Dzięki temu okażą się one zakupem na lata.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Buty