Jak wyczyścić białe buty, które zżółkły?

jak wyczyścić białe tenisówki

Białe obuwie, choć jest niezwykle estetyczne i atrakcyjne dla oka, wyróżnia się zwiększoną podatnością na zabrudzenia. Z upływem czasu, takie buty mogą również poszarzeć i zżółknąć, przez co tracą na wyglądzie. Istnieją jednak sposoby na to, aby przywrócić ich naturalną biel. W poniższym tekście wyjaśniamy, jak czyścić białe buty bez obawy o ich uszkodzenie.

Jak i czym wyczyścić białe trampki?

Tenisówki i trampki to jedne z najpopularniejszych modeli butów sportowych, które bardzo często występują w kolorze białym, czasem urozmaicanym kolorowymi wstawkami lub dodatkowymi ozdobami. Cieszą się one uznaniem zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet. Ich naturalna, silna biel zazwyczaj utrzymuje się przez pierwsze miesiące użytkowania. Po tym czasie, kolor blaknie lub żółknie. Na szczęście regularne czyszczenie białych butów pozwala przywrócić ich pierwotny wygląd. Co równie istotne, proces ten nie jest wcale trudny. Wystarczy bowiem użyć odpowiednich środków.

jak wyprać białe conversy

Czym czyścić białe buty? Wspomnieć warto o produktach domowego użytku, które są dostępne w każdym sklepie spożywczym.

·        Sok z cytryny – pozwoli na odświeżenie wyglądu obuwia, a także jego zapachu. Wystarczy wycisnąć sok z połowy cytryny i połączyć go z jedną szklanką wody. Następnie należy zamoczyć w niej ściereczkę i przecierać nią obuwie do uzyskania pożądanego efektu.

·        Soda oczyszczona – kolejny środek, który pozwoli na odświeżenie obuwia. Podobnie jak w przypadku soku z cytryny, konieczne jest wykonanie odpowiedniego roztworu – jedna łyżka na szklankę wody wystarczy, aby pozbyć się zżółknień.

·        Ocet – w tym przypadku ocet z wodą należy połączyć w proporcjach 1:1. Następnie pozostaje już tylko użyć szmatki.

Na pytania, jak wyczyścić białe trampki, często padają również odpowiedzi wskazujące pastę do zębów jako skuteczny środek czyszczący (mowa tu zwłaszcza o paście wybielającej). Podczas czyszczenia warto wykorzystać szczoteczkę do zębów.

Preparat do czyszczenia białych butów

Domowe sposoby na pranie białych butów często okazują się bardzo skuteczne, jednak wówczas, gdy od ostatniego czyszczenia minęło już sporo czasu, jedynym rozwiązaniem może być profesjonalny preparat do czyszczenia białych butów. Po jego użyciu, obuwie często wygląda jak nowe. Oczywiście pod warunkiem trzymania się zaleceń producenta.

Środek do czyszczenia białych butów warto wykorzystywać razem z impregnatami, które konserwują buty i tworzą specjalne warstwy ochronne, przedłużające ich żywotność.

jak czyścić biale trampki

Jak wyprać białe trampki?

Czyszczenie białego obuwia specjalnymi preparatami lub roztworami ze składników domowych dla niektórych osób będzie zbyt czasochłonne i męczące, zwłaszcza gdy jest ono mocno pożółkłe. Cały proces możemy jednak ułatwić poprzez użycie pralki. Co jednak istotne, nie wszystkie buty nadają się do prania (np. zamszowe). Stosownej informacji należy szukać na metce. Znajdziemy na niej również wskazówki producenta dotyczącego tego, jak wybrać białe trampki lub innego rodzaju obuwie.

Jeśli decydujemy się na pranie, powinniśmy postawić na delikatny lub ręczny program, niską temperaturę (maksymalnie 40 stopni Celsjusza) i niskie obroty bębna. Trzeba również zrezygnować z wirowania oraz płukania butów. Buty warto umieścić w specjalnych workach i wsadzić je do pralki razem z kilkoma ręcznikami, ścierkami lub kocem. Wcześniej należy usunąć z obuwia sznurówki oraz wkładki.

Jak wyczyścić białe Conversy?

Nie da się ukryć, że marka Converse już dawno zyskała status legendarny. Trampki tej firmy od lat są synonimem sportowego, miejskiego stylu, który zachwyca nie tylko ludzi młodych.  Białe Conversy są szczególnie popularne wśród miłośników tego typu obuwia. Warto jednak o nie dbać, by dłużej utrzymały swą świeżość. Jak wyczyścić białe trampki, które zżółkły? Najlepiej z wykorzystaniem specjalnego preparatu czyszczącego oraz impregnatu. Przydatne okażą się również wspomniane wcześniej metody domowe, ponieważ użyte w ich ramach środki są bezpieczne dla materiału. Regularne czyszczenie białych butów sprawi, że nie będziemy musieli martwić się nieestetycznym zżółknieniami.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Buty