Jak zwęzić spodnie?

jak zwęzić nogawki w spodniach

Garderoba powinna zmieniać się z nami. Nie zawsze jednak wymaga to ciągłego kupowania nowych rzeczy – również te, które znajdują się w nasze szafie już od jakiegoś czasu, mogą ponownie stać się przydatne. Wystarczy zdecydować się na drobne przeróbki, takie jak chociażby zwężanie spodni i dostosowywanie ich do nowej sylwetki.

Wiele osób posiada w garderobie odzież, która nie jest znoszona, ale nie nadaje się do użytku z powodu złego rozmiaru. Dieta, naturalny rozwój organizmu, złe decyzje zakupowe – powodów, dla których trzymamy w szafie zbyt szerokie spodnie, może być wiele. Zamiast je jednak wyrzucać lub upychać na samo dno półki, warto zastanowić się nad sposobami na ich ponowne przystosowanie do użytku. Poniżej wyjaśniamy, jak zwęzić spodnie w pasie i w nogawkach. Wbrew pozorom, nie jest to wcale takie trudne.

Jak zwęzić spodnie w pasie?

W sytuacji, gdy różnice w rozmiarach są niewielkie, warto posłużyć się po prostu paskiem, który w sprawny sposób dopasuje spodnie do pasa. Jeśli jednak mowa jest o dwóch, trzech, czterech rozmiarach, konieczne okażą się poprawki. Jak zwęzić spodnie? Najlepiej przy użyciu maszyny do szycia, za pomocą której szerokość w pasie dopasujemy najszybciej i najłatwiej. Poniżej lista kroków, które powinniśmy wykonać.

1.      Pierwszą wykonywaną przez nas czynnością będzie rozprucie szwów i wycięcie materiału, dlatego należy zaznaczyć stosowne miejsca w pasie, a także szwy od pasa do kroku.

2.      Zaczynamy od odcinania materiału z pasa o dobranej długości, następnie miejsce to zaszywamy.

3.      Kolejnym krokiem okaże się zwężanie materiału od pasa w dół – potrzebny będzie do tego ścieg bieliźniany.

4.      Na koniec przyszywamy górną część pasa spodni, a także doszywamy szlufki. Jeśli nasze pomiary były prawidłowe, spodnie okażą się dobrze dopasowane w pasie.

Zwężanie za pomocą gumki

jak zwęzić spodnie w pasie za pomoca gumki

Największym problemem przedstawionej wyżej metody jest to, że nie wszyscy posiadają maszynę do szycia. Nie da się ukryć, że wykonanie tego typu poprawek wymaga również pewnych zdolności krawieckich. Jak się jednak okazuje, podobny efekt możemy uzyskać bez specjalistycznego sprzętu.

Jak zwęzić spodnie w pasie ręcznie? Potrzebna będzie nam gumka guzikowa o odpowiedniej długości, igła, nitka i dwa guziki.

1.      Na początek wykonujemy dwa nacięcia po bokach, na wysokości pasa – po jednej i drugiej stronie.

2.      Zaraz obok nacięć należy wszyć guziki.

3.      Gumkę mocujemy do igły, a następnie przeciągamy ją przez oba otwory.

4.      Gdy już gumka przejdzie przez całą długość pasa, oba bogi lekko nacinamy i nakładamy je na wcześniej wszyte guziki. Dzięki temu zyskamy pewność, że gumka będzie się trzymać, a spodnie okażą się odpowiednio dopasowane.

Jak zwęzić szerokie nogawki? 

Skoro wiemy już, jak zwężać spodnie w pasie, możemy przejść do nogawek, które również bywają kłopotliwe, zwłaszcza po pewnym czasie, gdy materiał spodni ulegnie rozciągnięciu. Nie warto od razu ich wyrzucać, ponieważ w dość prosty sposób możemy zmianę tę skorygować. Także wówczas, gdy nasze zdolności krawieckie są mocno ograniczone.

jak zwęzić nogawki w spodniach z kantem

Jak zwęzić nogawki w spodniach? Na początek warto poszukać drugiej pary, która jest dobrze do nas dopasowana. Posłuży ona jako wzór. Następnie należy wykonać następujące kroki.

1.      Rozpruwamy podłożenia na końcach nogawek i układamy spodnie na płaskiej powierzchni. Zewnętrzny szew musi zostać ułożony równo.

2.      W tym kroku przyda się nam druga para, którą rozkładamy na zwężanych spodniach. Należy zadbać, aby szwy w obu parach nakładały się na siebie.

3.      Następnie wykonujemy pomiar przy użyciu szpilek, które wbijamy od strony zewnętrznego szwu. Warto również narysować linię markerem.

4.      Zaznaczone miejsca zaszywamy szwem overlockowym (obrzucającym).

5.      Pozostały materiały wyrównujemy (przy użyciu maszyny), a na koniec podwijamy nogawki i zaszywamy dolny szew.

Jak widać, zwężanie spodni w pasie i w nogawkach nie jest specjalnie skomplikowane. Najlepszym rozwiązaniem będzie jednak wykorzystanie maszyny do szycia. Zwłaszcza w przypadku nogawek.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Spodnie